Zbliża się 11 listopada. W Polsce jest to dzień szczególny – Narodowe Święto Niepodległości, upamiętniające odrodzenie naszego kraju po 123 latach zaborów. Tego dnia w 1918 roku zakończyła się I Wojna Światowa, potwornie krwawy konflikt, w którym życie straciło ponad 14 milionów ludzi. W Zjednoczonym Królestwie i wielu krajach Brytyjskiej Wspólnoty Narodów dzień ten znany jest jako Rememberance Day – dzień pamięci, w którym wspomina się poległych żołnierzy.

U nas 11 listopada to uroczysty dzień wolny od pracy – w Wielkiej Brytanii to zwykły dzień roboczy, ale równo o godzinie 11.00 (bo o tej właśnie godzinie zakończyła się I wojna) wszystkie osoby, które mają taką możliwość, przystają na chwilę i dwoma minutami ciszy oddają cześć poległym. Coś Wam to przypomina? Oczywiście – 1 sierpnia o godzinie 17.00 my w podobny sposób wspominamy ofiary Powstania Warszawskiego 1944 roku. Kolejną formą upamiętnienia poległych żołnierzy jest wśród Brytyjczyków i innych obywateli Wspólnoty sztuczny kwiat maku (poppy) przypięty do ubrania. Stąd też inna nazwa tego dnia – Poppy Day. Kwiatki te sprzedawane są przez Brytyjską Legię Królewską (The British Royal Legion) – organizację charytatywną wspierającą na różne sposoby weteranów oraz żołnierzy czynnej służby.

Ponieważ 11 listopada to dla Brytyjczyków zwykły dzień pracy, główne uroczystości związane z Rememberance Day tradycyjnie odbywają się w drugą niedzielę tego miesiąca. Wtedy to  członkowie Rodziny Królewskiej, politycy i przedstawiciele wielu ważnych organizacji składają wieńce z maków na cmentarzach wojskowych i pod pomnikami upamiętniającymi poległych żołnierzy (cenotaphs).  W uroczystościach (National Service of Rememberance) biorą też udział tysiące weteranów (którzy odbywają przemarsz ulicami Londynu – March Past) oraz reprezentanci brytyjskich wojsk lądowych, marynarki wojennej i sił powietrznych.

Zapewne wiecie, że Wielka Brytania jest jednym z nielicznych krajów, który tak właściwie nigdy nie utracił niepodległości. Z tego też powodu na Wyspach nie obchodzi się żadnego święta, które upamiętniałoby uzyskanie lub odzyskanie niepodległości i byłoby dla Brytyjczyków tak ważne jak nasz 11 listopada, czy też 4 lipca dla Amerykanów. Obok Oficjalnych Urodzin Króla – King’s Official Birthday (obchodzonych w czerwcu) to właśnie Dzień Pamięci jest świętem, które jednoczy wielokulturową Wielką Brytanię oraz Brytyjską Wspólnotę Narodów, stanowiąc okazję do zademonstrowania swojego patriotyzmu poprzez przypięcie kwiatka maku, wywieszenie flagi, udział w uroczystościach lub tylko zatrzymanie się na chwilę i wspomnienie tych, którzy zginęli ku chwale Królestwa.